İLLEGAL KÖPEK PANSİYONU – OTELİ HİZMETLERİ Tehlike Saçıyor


İLLEGAL KÖPEK PANSİYONU – OTELİ HİZMETLERİ Tehlike Saçıyor

İLLEGAL KÖPEK PANSİYONU
Hayvan sahiplerini bilinçlendirmek adına kanunen evcil hayvan oteli / pansiyonu hizmeti verme yetkileri ve verilebilecek yerler konusunda sizleri bilinçlendirmek isterim.

Öncelikle bu hizmeti verebilecek yerlerin ki kanunen sadece köpek çiftlikleri verebilir, otel / pansiyon hizmeti verilecek evcillerin türüne göre yerine getirilmesi gereken nizamnamedeki şartlar oluşturulduktan sonra T.C. Tarım Bakanlığı tarafından uygun görülen çiftliklere çalışma ruhsatı verilir. Ruhsatsız yerlerin köpek çiftliği adı altında olsa bile kanunen böyle bir hizmeti vermesi yasaktır.

Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada ilgili kanunlar aynıdır çünkü gerekçeleri de aynıdır. Kliniklerin, pet shopların, ruhsatsız çiftliklerin, evde köpek pansiyonu adı altındaki ilgisiz yerlerin, otel / pansiyon adı altında böyle bir hizmet verme yetkisi yoktur ve kanunen yasaktır.

Bunların sebeplerine gelince;

1-Klinikler son derece tehlikeli ve bulaşıcı viral hastalıklardan muzdarip hasta hayvanların tedavi edildiği bir buluşma noktasıdır, dolayısı ile sağlıklı hayvanların böyle bir ortamda riziko edilmesine göz yumulamaz.
Ruhsatları, koruyucu hekimlik, tedavi, mama ve aksesuarları üzerinedir. (Otel / Pansiyon, Eğitim, Evcil Hayvan Satışı hizmetleri veremezler.)

2-Pet Shop ruhsatı ile hizmet veren yerlerin gerek yurt dışından gelen evcil hayvanların sağlık durumlarının muallakta olması gerek satışa sunulan hayvanların teşhir yerlerinin sağlık, bakım, konaklama, gezme ve tuvalet ihtiyaçlarına uygun olmayışı sebepleri ile otel / pansiyon vs. adı altında hizmet vermesine müsaade edilemez.
Ruhsatları, evcil hayvan satışı, mama ve aksesuarları üzerinedir. (Veterinerlik, Otel / Pansiyon, Eğitim hizmetleri veremezler.)

3-Köpek çiftliği, oteli / pansiyonu, bakım, eğitim, satış merkezi vs. adı altında faaliyet gösteren ruhsatlı köpek çiftlikleri, evcil hayvan oteli / pansiyonu, bakımı, eğitimi, satışı yapmaya, gerekli şartları yerine getirip ruhsat almış olmak kaydı ile tek yetkili merciidir.
Ruhsatları, evcil hayvan oteli / pansiyonu, bakımı, satışı, eğitimi, mama ve aksesuarları üzerinedir. (Kendi bünyesindeki hayvanlar hariç veterinerlik hizmeti veremezler.)

4-Evde kedi – köpek pansiyonu adı altında, ne bir ticari kaydı ne ruhsatı ne de köpek bakımı ve sağlığı hakkında hiç bir bilgi ve tecrübesi olmadan faaliyet gösteren tamamı illegal olan yerler en tehlikeli yerlerdir.

Evcil hayvanınız, kediniz, köpeğiniz evden kaçıp araba altında kalsa, evde tıkıştırılmış hayvanlardan bir tanesi ipini koparıp diğer köpeği parçalasa, bir diğer kediyi yutsa, bir başkasına satılıp, kaçtı, öldü, vs. dense hiç bir hak talep edemezsiniz. Ne şikayet edebileceğiniz, ne de hakkınızı arayabileceğiniz, yetkili ne bir firma ne de bir merci bulamazsınız.

Kanunların yaptırımı olabilmesi ve gerektiğinde hakkınızı arayabilmeniz için öncelikle iş yaptığınız yerin T.C ticari kaydı olmalı akabinde de tek yetkili Tarım Bakanlığından bu işi yapmaya yetkin olduğuna dair ruhsatı bulunmalıdır, yoksa hem devletin, hem tarım bakanlığının yetkisi haricindedir, cezai müeyyidesi ve bağlayıcılığı yoktur, hiç bir şekilde hakkınızı arayamazsınız.

+ Yorumunuzu Yazın

+

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.